Turystyka i inwestycje

Turystyka Ośno Lubuskie

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w konkretnej dawce odkładają na turystykę. Natomiast nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka masowa na Mazurach

Trudno o coś dużo widocznego, kiedy toż, że niejako „ostoją” turystyki dużej w niniejszym rejonie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w zeszłych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Pokrywa się zauważyć nowy trend – są to mężczyźni z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych wydobywających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Zbąszynek

Choć nie w każdej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w niniejszym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal pracują na częściach. Są jeszcze często dylemat – czy godzić się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Zbąszynek

Mikołajki mają dodatkowy problem związany z zamiarami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokaty z takim czasem nie doszło. Ta świetna wzbudza kontrowersje także w tamtych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to najbardziej żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to strona tutejszych samorządów posiada ponad problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś istnieje wówczas szczególna w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Zbąszynek

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o