Decoupage - co to jest?

Decoupage Chojna

Prasóweczki

Decoupage – co więc jest? Decoupage to metoda zdobienia przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie modelu z papieru. Następnie obiekt jest pokrywany warstwami lakieru. W wyniku wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Recz

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Technikę tę traktowali jako główni syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Z nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Traktowali oni decoupage’u do malowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem wystąpiła we Włoszech, a później zaczęła być traktowana w wszystkiej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową stanowiły tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage bawiłeś się wielką popularnością jeszcze w latach późniejszych, m.in. na domu Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom domowego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz efektywnego środka na ozdobienie mieszkania? A że chcesz zajęcia, które da Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to preparat w sam raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do utrzymania, stworzyć oryginalny prezent lub zrealizować wizję wystroju wnętrza, która utknęła w miejscu z powodu braku odpowiednich ozdób. Nie umiesz znaleźć dobrych dekoracji świątecznych? Przygotuj je sama! Wybierz dokładnie taki wzór który pragniesz i formą serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Recz

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacje, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz całkowicie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Recz

Nie istotne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć spędzanie w donicę na balkonie czy ubrać w twórczy sposób słoiki na materiały. Wszystko to a znacznie więcej możesz wykonać przy zachowaniu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Recz

Decoupage krok po kroku

Jeśli tylko zaczynasz sprawę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się spośród nimi tworzy. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po oczyszczeniu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór który planujesz użyć i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz również zastosować klej zbudowany z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim stanem jest zapewnienie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był mocny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Urządzenia do decoupage’u

Decoupage cieszy się jeszcze większą popularnością. W handlach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier stosowany w technologii serwetkowej. Znajdziemy tu także mnóstwo wzorów, które możemy zużyć do ozdabiania przedmiotów, ale wiele spośród nich potrafimy też odkryć we rodzinnym domu. Do decoupage’u możemy skorzystać m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto zaczerpnąć z serwetek, ale doskonale sprawdzą się też stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy inne rysunki. Niezbędne do wycinania ilustracji będą dobre nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby musimy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Recz

Artykuł stanął we wymianie Decoupage – co to jest?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o